Güncel
Giriş Tarihi : 30-03-2023 15:23   Güncelleme : 30-03-2023 15:23

Deprem dayanıklılığını sordu

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr

Deprem dayanıklılığını sordu

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Kahramanmaraş merkezli depremlerde birçok kamu binasının da yıkıldığını hatırlatarak tüm bakanlara ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdi. Yüceer, önergesinde su sorulara yer verdi.  Tekirdağ’da Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların binalarının depreme karşı dayanıklılık testi yapılmış mıdır? Dayanıklılık testi yapılan bina sayısı nedir? Yapılan testlerin sonuçları nasıldır? Kurum ve kuruluşlar ile il merkezi ve ilçelere göre dağılımı nedir? Depreme karşı hassas olduğu tespit edilen ve güçlendirme yapılan bina sayısı nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a deprem konulu soru önergesi verdi. Tekirdağ’ın da büyük bir deprem riskiyle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Yüceer, “Ülkemizin gerçeği olan depreme yönelik hazırlıkların ne kadar önemli olduğu Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen ve on binlerce yurttaşımızın yaşamını yitirdiği depremler ile bir kez daha görülmüştür. Tekirdağ 1. ve 2. Deprem kuşağının kesişim noktasında aktif fay hatlarının bulunduğu bir alandadır. Örneğin 1912 yılında Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi merkezli 7.2 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır. Mürefte – Şarköy Depremi olarak anılan 1912 Depremi ile ilgili yapılan akademik çalışmalarda 2800’den fazla ölü, 7000 civarında yaralı olduğu, Biga ve Trakya’da 300’e yakın köyü etkilediği ifade edilmektedir. Bu nedenlerle Tekirdağ’da depreme yönelik hazırlıklar ayrıca önem taşımaktadır” diye konuştu.

                                            “UZMANLAR DİNLENMEDİ”

Uzmanların yıllar önce ‘önlem alın’ diyerek uyarmasına rağmen hiçbir önlemin alınmadığı söyleyen Yüceer, “Deprem, 11 ilde büyük yıkımlara yol açtı. Milyon liralara satılan ve sıfır konut olarak nitelenebilecek yeni konutların yıkıldığı bu depremde, en güvenilir yapılar olması gereken belediye binaları, kamu kurumlarının binaları, hatta hastaneler bile yıkıldı, yollar yarıldı. Deprem sonrası İskenderun Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesi yıkılırken, hastalar ve hastane çalışanları göçük altında kaldı. Adıyaman’da belediye hizmet binası yerle bir olurken, Gaziantep’te tarihi kale, Malatya’da tarihi Yeni Camii kısmen yıkıldı” dedi.

                               “DAYANIKLILIK TESTİ YAPILMIŞ MI?”

Tüm bakanlara ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi veren Dr. Yüceer, “Tekirdağ’da Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların binalarının depreme karşı dayanıklılık testi yapılmış mıdır? Dayanıklılık testi yapılan bina sayısı nedir? Yapılan testlerin sonuçları nasıldır? Kurum ve kuruluşlar ile il merkezi ve ilçelere göre dağılımı nedir? Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşların Tekirdağ ilinde depreme karşı hassas olduğu tespit edilen ve güçlendirme yapılan bina sayısı nedir? Bunlardan kaçı kamu binasıdır? Tekirdağ’da 2007 yılı deprem yönetmeliğinden önce inşa edilen bakanlığınızın yetki alanındaki binalardan hangilerinde deprem tahkiki yapılmıştır? Yapılan tahkiklerin sonuçları nedir? Kaçı hakkında güçlendirme çalışması yapılmasına karar verilmiştir?” sorularını yöneltti.

“HARCANAN KAYNAK NE KADARDIR”

Yüceer, önergesine şu soruları da ilave etti: “Hangi binalarda güçlendirme yapılmasına karar verildi Güçlendirme çalışması yapılmasına karar verilen binalarda yapılan çalışmalar hangi aşamadadır? 2018 deprem yönetmeliğinin 1/1/2019 tarihinde yürürlüğe girmesinin ardından bakanlığınızın yetki alanındaki binalarda yeniden tahkik yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangilerinde güçlendirme vb. çalışmalara ihtiyaç duyulmuştur? Yapılmamışsa ne zaman yapılacaktır? Tekirdağ özelinde 2012-2022 döneminde yıllar itibarıyla depremle mücadele kapsamında Bakanlığınız tarafından ayrılan ve harcanan kaynak miktarı ne kadardır? Bu kaynağın ne kadarı nerelerde kullanılmıştır?”

“YANITLARA GÖRE ÖNLEM ALMALIYIZ”

Bakanlara ve Cumhurbaşkanı Yardımcısına 2019 yılında yaşanan Silivri Depremi’nin ardından da soru önergesi verdiğini hatırlatan Dr. Yüceer, “Daha önce verdiğimiz soru önergeleri ya eksik cevaplandırıldı ya da hiç cevaplandırılmadı, yanıtsız bırakıldı. Kahramanmaraş depremi hepimize ders olmalı. Sayın bakanlar ve sayın cumhurbaşkanı yardımcısı sorduğumuz soruların tam ve gerçek cevaplarını vermeli. Vermeli çünkü Tekirdağ merkezi ya da Tekirdağ’ı da etkileyecek olası bir depremden önce bu soruların yanıtlarına göre önlem almalıyız” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin