Güncel
Giriş Tarihi : 26-06-2024 13:20

Cansuyu, 18 Ülkede 3 Milyon Muhtaca Ulaştı

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 2024 kurban organizasyonu kapsamında 24 ülke ve 50’den fazla bölgede bağışçılarının vekalet kurbanlarının kesimini gerçekleştirdi. Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Gazze içerisinde kurban kesimi gerçekleştiren ve dağıtımını yapan tek yardım kuruluşu oldu.

Cansuyu, 18 Ülkede 3 Milyon Muhtaca Ulaştı

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 2024 kurban organizasyonu kapsamında çalışmalarını tamamladı. Dernek tarafından yapılan açıklamada, organizasyon boyunca kurban kesilen bölgelerde ekipler ile birlikte çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çekilirken, bölgelerin muhtaçlık ve aciliyet durumuna göre belirlendiği ifade edildi. Belirlenen, bölgelere gönderilen ekipler aracılığı ile çalışmaların gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

“İLK VE ÖNCÜ KURULUŞ”

Dernek tarafından yapılan açıklamada, kurban çalışmalarının bayram öncesinde başladığı belirtilerek, “Önceden gerçekleşen altyapı çalışmaları sonrası bölgelere giden ekiplerimiz, kurbanlık hayvanların seçimi, İslami usullere göre kesimi, pazarlığı ve dağıtımına kadar süreci en güzel şekilde süreci tamamladı. Ayrıca 2010 yılından beri kesilen tüm kurbanlar kayıt altına alınarak bağışçılara ulaştırılıyor. Cansuyu, bu konuda ilk ve öncü” ifadeleri kullanıldı.

“BİRÇOK FAALİYET GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Dernek, Gazze ve ülkemiz başta olmak üzere Afrika, Asya kıtalarında birçok ülkede kurban kesimi gerçekleştirirken, bölgelere Türk halkının kardeşlik elini uzatmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, “18 ülke ve 25'ten fazla bölgede bağışçılarının vekalet kurbanlarının kesimlerini gerçekleştirdik. Böylece 3 milyon insana kurban eti ulaştırdık. Gazze'deki durumlardan ötürü kurban organizasyonun bir hayli zor olmasına rağmen; tecrübe, altyapı ve bölgedeki etkili varlığı ile Cansuyu kurban sürecinde içeride kesim ve dağıtım gerçekleştiren tek kurum oldu. Dernek, en önemli çalışma alanlarından olan yetimleri de Kurban Bayramı’nda unutmadı. Neredeyse gidilen tüm ülkelerde yetim buluşmaları gerçekleştirildi, yemekler ikram edildi, hediyeler ve bayram harçlıkları verildi. Bölge çocukları da unutulmadı, onlara da hediyeler dağıtıldı” denildi.

SU KUYULARI İNCELENDİ

Afrika kıtasında Kur’an-ı Kerim meallerinin dağıtımını da gerçekleştirdikleri belirtilen açıklamada, bölgelerde dağıtılan Kur’an-ı Kerim meali çalışmalarının bir proje olarak sürdürüldüğünün altı çizilirken, bölgelerde bulunan su kuyularının da ekipler tarafından takip edildiği belirtildi. Ekiplerin ulaştığı bölgelerde büyükelçilikler, TİKA, Maarif Vakfı gibi Türk kurumlarının da ziyaret edildiği belirtildi.

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI”

Kurban organizasyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cansuyu, Derneği Tekirdağ il Başkanı Murat Vakitçi, “Rahmetli Milli Görüş liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız tarafından bizzat kurulan ve çalışma alan ve prensipleri tesbit edilen Milli Görüş hareketinin yardım kuruluşu olan Cansuyu Derneği olarak vatandaşların emanet ettiği on binlerce kurban kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Hayırseverlerimizin, bu bayramda da sayısı milyonları aşan yoksul durumdaki insanların; Gazze'de gerçekleştirdiğimiz kesimlerimizle de Gazzeli kardeşlerimizin sofralarında misafir olmalarına ve hayır duası almalarına vesile olduk” dedi.

“BAĞIŞÇILARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Vakitçi, açıklamasını şu ifadelerle noktaladı: “Kurban emanetleriniz yılda bir kez evlerine et girme fırsatı olan, hatta evi dahi olmayıp zor şartlarda barınma mücadelesi veren kardeşlerimizin yüzlerinde sıcacık bir tebessüme dönüştü. Türkiye'de başta deprem bölgesi olmak üzere, 18 ülke 25 bölgede 3 milyon Muhtacın sofrasında et pişmesine, yüreklerindeki sevince vesile olan tüm bağışçılarımıza ve gönüllülerimize teşekkür ediyoruz

.”

 

AdminAdmin