Güncel
Giriş Tarihi : 06-08-2023 17:38   Güncelleme : 06-08-2023 17:38

Alevilik inanç değil kültür görülüyor

Alevilik inanç değil kültür görülüyor

Kapaklı Erenler Cemevi’nde Aşure ve Lokma dağıtıldı. 12 Gün Muharrem Orucu tutan canlar, dualar eşliğinde oruçlarını açtı. Programda konuşan Kapaklı Erenler Cemevi Onursal Başkanı Enver Koçer, Aleviliğin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından inanç olarak değil de kültür olarak değerlendirildiğini belirterek, “Diyanet İşleri Başkanı hep fakirlik söylemleriyle hamasi nutuklar atıyor. Fakir ol ki Hz. Peygamber’e yakın olabilesin diyor. Ben de diyorum ki elinin altındaki servetin bir kısmını fakirlere ver de sen de Hz. Peygamber’e yakın ol” dedi.

Alevi Canları, 12 günlük Muharrem Orucu sonrasında oruçlarını açtı. Kapaklı Erenler Cemevi’nde düzenlenen Lokma ve Aşure Programına Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şubesi Başkanı Günay Özden, Sakatlar Derneği Kapaklı Şubesi Başkanı Hayati Çakan, Cumhuriyet Halk Partisi Kapaklı Kadın Kolları Başkanı Deniz Bilge ve vatandaşlar katıldı.

“EHLİBEYT SEVDASI İÇİN TOPLANDIK”

Lokma ve Aşure Programının açılış konuşmasını Kapaklı Erenler Cemevi Başkanı Gülşen Conbay yaptı. Kerbela’yı anma ve Aşure Günü için bir araya geldiklerini belirten Gülşen Conbay, “Fatma Anamızdan aldığımız eli gelecek nesillere aktarmak için toplandık. Hz. Hüseyin Efendimizin mazlumluğunu unutturmamak ve gelecek nesillerimizi daha güçlü kılmak ve ayrıca Ehlibeyt sevdası için toplandık” diye konuştu.

“HÜSEYİN KEVSER’İ SEÇTİ”

Başkan Conbay, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bundan 1343 Yıl evvel Hz. Hüseyin ve Kerbela’da şehit olan 72 Canımızın yasını yaşadık. Oruçlarımızı tuttuk. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tutulan bütün oruçların kabul olmasını temenni ediyorum. Alem sanır ki Hz Hüseyin Kerbela’da suya hasret can verdi. Şahım Hüseyin’in istediği su değil haktı. Haktan vaz geçseydi Fırat’ta O’nun olurdu, Dicle’de ama Şahım Hüseyin Kevser’i seçti.”

“LANET OKUYORUZ”

Conbay’dan sonra söz alan Kapaklı Erenler Cemevi Onursal Başkanı Enver Koçer, Hz Hüseyin’i şehit edenlere lanet okuduklarını belirterek, “Bizler Hz. Peygamber’in torunlarını şehit edenlere günde 5 vakit lanet okuyoruz. Değerli canlar 40 Yılı aşkındır bir mücadele vermeye başladık. Sadece eşit yurttaş olmak için. Ne var ki  bir türlü eşit yurttaş olamadık. Hep üvey evlat muamelesi görüyoruz. Ancak böyle güzel yürekli dostlar olunca onların sayesinde ve kendi kendimize destek vererek ayakta durmaya çalışıyoruz” diye konuştu.  

“İNANÇ DEĞİL KÜLTÜR KABUL EDİLİYOR”

Eşit yurttaş olabilmek için büyük mücadeleler verdiklerini belirten Enver Koçer, “Bu konuda o kadar çok sıkıntılar yaşadık ki bunları anlatmak çok zaman alır. 40 Yıllık mücadelemizi Kültür Bakanlığı’na kadar götürdük. Şu anda Kültür Bakanlığı bizi inanç olarak değil de bir kültür olarak kabul ediyor. Yani benim nasıl yaşyacağıma  birileri karar veriyor. İşte bunun mücadelesini verdik” diye konuştu.  

“HAMASİ NUTUKLAR”

Konuşmasında Diyanet İşleri Başkanı’na yönelik eleştirilerde bulunan Koçer, konuşmasına şöyle devam etti: “Diyanet İşleri Başkanı hep fakirlik söylemleriyle hamasi nutuklar atıyor. Fakir ol ki Hz. Peygamber’e yakın olasın diyor. Ben de diyorum ki elinin altındaki servetin bir kısmını fakirlere ver de sen de Hz. Peygamber’e yakın ol.”

“ÇOK MÜCADELE ETTİK”

Koçer, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “Çok mücadele ettik ve o mücadelenin az da olsa meyvelerini aldık. Bu da ancak yüzde 30’lara tekabül ediyor. Bu nedenle daha çok mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum. Alevilere, Sosyal Demokrat Sünni kardeşlerimiz en az bizim kadar destek veriyor. Kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum. Hz. Hüseyin’in matemi ve duruşu üzerinize olsun.”

“ACILARINA ŞAHİT OLDUM”

Programın bir diğer konuşmacısı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin oldu. Başkan Çetin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız bu önemli yılda Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Bir Balkan çocuğu olmam nedeniyle bizim coğrafyamızda Aleviler çok yakın bir kültürümüz vardı. Ben Alevi kardeşlerimin arasında büyüdüm. Onların acılarına şahit oldum.”

“ÖNEMLİ MESAJI VERMEKTEDİR”

Kerbela’nın önemli mesajlar içerdiğini belirten Başkan Çetin, “Kerbela aslına bakarsanız hepimize şu önemli mesajı vermektedir. Bu mesajı iyi okuyup, iyi anlarsak birlik ve beraberliğimizin ne kadar kıymetli olduğunu, ayrılıkların nelere sebep olduğunu daha iyi anlarız. Kerbela yıllar sonra ülkemizde başka bir şekilde peydahlanmaya çalışıldı. Sağcı, solcu kavgası, Sünni, Alevi kavgası, Kürt, Türk kavgası v.s. Bütün bunlar karşısında bizler iyileri çoğaltmalıyız. Şayet kötüleri ve kötülükleri yok edemiyorsak iyileri çoğaltmalıyız. Bizler birbirimizi sever birbirimizi anlamaya çalışırsak çocuklarımız çok daha farklı yaşayacaktır. Bugün yaşadığımız ayrışmaları onlar yaşamayacaktır” şeklinde konuştu.  

“BİRBİRİMİZİ SEVMEYE ÇALIŞALIM”

Çetin, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “Kapaklı’da 81 vilayetten insan yaşamaktadır. Farklı kültür ve farklı inançlardan kardeşlerimizin yaşadığı bir ilçeyiz. Bu ülkenin en büyük zenginliğinin farklılıklarımız olduğunu söyleyebiliriz. Gökkuşağının renkleri gibi farklı renkler bizleri güzelleştiriyor. Yeter ki birbirimizi anlamaya ve birbirimizi sevmeye çalışalım. Yaptığınız ibadetlerim makbul olmasını diliyor, Aşurenizin hayırlı olmasını diliyorum.”

LOKMA VE AŞURE İKRAM EDİLDİ

Programın son konuşmacısı Kapaklı Erenler Cemevi Dedesi Kemal Öztürk oldu. Dede Kemal Öztürk, Muharrem Orucu ve Kerbela konusuna değindi. Konuşma sonrasında  Dede Öztürk’ün yaptığı dua eşliğinde katılımcılara lokma ve aşure ikramında bulunuldu.

AdminAdmin