Güncel
Giriş Tarihi : 01-03-2024 07:51

Verim 50 kilogramdan 200 kiloya çıktı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, "Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi" kapsamında Hayrabolu ve Malkara ilçelerinde gübre dağıtımı gerçekleştirdi.

Verim 50 kilogramdan 200 kiloya çıktı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Hayrabolu ilçesine bağlı Delibedir, Kurtdere ve Umurbey ile Malkara ilçesine bağlı Çınaraltı, İbrice, Hasköy ve Aksakal mahallelerinde hayvancılara kaba yem desteği sağlanması amacıyla gübre dağıttı. 27 Şubat Salı günü yapılan gübre dağıtımları ile birlikte söz konusu mahallelerde toplamda 2.700 dekar meraya 54.000 kg 20*20*0 kompoze gübre uygulaması yapıldı. 2015 yılında başlatılan Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında il genelinde şimdiye dek 148 mahallede toplamda 121.995 dekar meranın ıslahı yapılmış oldu.

“EN BÜYÜK PROJELERİMİZDEN BİRİ”

Gübre dağıtım programında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ’ı tarım ve hayvancılığın başkenti haline getirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınmayı desteklemeye yönelik pek çok proje gerçekleştirdik. Mera İyileştirme ve Yönetimi Projemiz de kırsal mahallelerimizin bedava ot kaynağı olan meralarımızın daha verimli kullanılması için 9 yıldır uygulamaya devam ettiğimiz en büyük projelerimizden biridir. Vasıf kaybedip yeterli düzeyde verim alınamayan meraların ot verimlerini arttırmak amacıyla 2024 yılında 10 mahallemizi daha proje kapsamına aldık” dedi.

“VERİMİ 4 KAT ARTIRDIK”

Albayrak, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “2015 yılında başlatmış olduğumuz Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında toplamda, 121.995 dekar meranın ıslahını yaptık. Yapılan iyileştirme ile ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimi 4 kat arttırarak 200 kilogram seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacaktır.” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin