Güncel
Giriş Tarihi : 20-06-2024 08:03

Türkiye'de Emekli Olmak

Yazıma iki önemli hatırlatma ile başlıyorum. Zühtü Tetey, adını bir çoğunuz ilk kez duyuyor olabilirsiniz. 1903 yılında İstanbul'da doğan Zühtü Tetey Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Kapsamında ilk sigortalı işçidir. 1918 yılında değirmen işçisi olarak işe başlamış, sendikal mücadele içerisinde yöneticilik yapmış, ölünceye kadar SSK genel kurullarına onur üyesi olarak çağrılmış.

Türkiye'de Emekli Olmak

Belçika'da 65 yaşına gelen vatandaşlara hükumetten bir evrak gelir. Emekli maaşınızı size yatırabilmemiz için bize hesap numaranızı ve herhangi bir sorununuz varsa, personelimize bildiriniz size yardımcı olacaktır denilir. Bunun yanında emekli olan kişi için Belçika'da vergiler yarıya indirilir. Su, elektrik, gaz ve sağlık hizmetleri uygun fiyatlarla sunulmaktadır. İlaçlar ve diş hastalıkları tamamen ücretsizdir. Emekli olan kişi bir yıl boyunca diş hekimine gitmezse kendisine tahsis edilen miktar iade edilir. Türkiye'de ki emeklilerin ağzında diş yok.

Türkiye'de emekli olsan da hiçbir şey ifade etmiyor. Emekli olan kişi çalışmaya devam ediyor bu arada yoksulluğu da devam ediyor. Bir türlü basamak atlayamıyor refaha kavuşamıyor. Bu durumda Türkiye'de on emekliden 3'ü çalışmak zorunda kalıyor, çünkü emekli maaşları sürekli erimektedir. Sadece bununla da kalmıyor. Türkiye genelinde geçtiğimiz yıl EYT adı altında birçok vatandaş emekli edilirken resmi olarak çalışmaya devam eden EYT'li oranının yüzde 52 olduğu görüldü. Demek ki Türkiye'de emekli olsan da çalışmaya devam etmek zorundasın.

Eski Türkiye'nin hayali emekli olduktan sonra emekli ikramiyesi ile ev, araba almaktı. Yeni Türkiye'nin hayali et, süt, peynir alabilmek oldu

Hamdolsun. "Yoksulluğun ilahi bir plan olduğu büyük bir yalandır. Tanrı açlık ve yoksulluk isteseydi denizde balık, ormanda meyveler yetiştirip insanlara armağan etmezdi. Biz on bin TL ile de yaşardık istenilen ucuzluk olsaydı. Fabrika yapılmasına değil de Millet bahçesi açılışına sevinen bir halk aç, yoksul işsiz kalmaya mahkum olacaktır. Parkta bütün gün oturarak bizim midemizi hiç kimse doyurmaz.

2024'ün "emekli yılı" ilan edilmesine rağmen 60 yaşın üstünde ki emekliler İŞKUR kuyruklarında iş bekliyor. Bunca yıl çalıştıktan sonra, huzurlu bir emeklilik yaşamaları gerekirken maalesef emekliler tekrar iş aramak zorunda kalıyorlar. Kurban Bayramı öncesi emekliler, bayram ikramiyesi olan 3 bin liraya tepki gösterdi. Aldıkları emekli maaşıyla yaşamakta zorlandıklarını ifade ederken, kurban kesmek bir yana çoluk çocuğa harçlık bile veremeyecek durumda olduklarını söylerken, bit pazarından giyiniyoruz diyorlar. ("Karpuzlar çıktı hep kelek. Eskisi gibi un elemiyor elek. Düzelir derken kırıldı çömlek. Emekli kaldı don gömlek") maaş beklerken verdiler bayram ikramiyesi kapattılar bizi evlere çarşıda gezmek hayal oldu.

 

AdminAdmin