enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,8742
EURO
31,6000
ALTIN
1.892,30
BIST
8.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Az Bulutlu
20°C
Tekirdağ
20°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
20°C
Pazar Hafif Yağmurlu
10°C
Pazartesi Çok Bulutlu
10°C


Nükler Santrelden 100 Kat Daha Tehlikeli

Nükler Santrelden 100 Kat Daha Tehlikeli
01.06.2017
0
A+
A-

Ev sahipliğini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin yaptığı 4. Muhtarlar Çalıştayı Kapaklı’da gerçekleştirildi. Çalıştayda; kurulması planlanan termik santralinin Trakya’da meydana getireceği  hava kirliliği ve buna bağlı hastalıklar konusu detaylarıyla işlendi.

Hawthorn Otel’de iki oturum halinde yapılan çalıştayın açılış konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı. Çerkezköy-Vize- Silivri arasında kurulması planlanan termik santralinin Trakya Halkının geleceğini olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Kadir Albayrak, “Bundan önce Süleymanpaşa ve Çorlu’da yaptığımız çalıştaylarda  termik santraller konusunda sivil toplum kuruluşlarıyla ve akademisyenlerle çalışma yaptık ve bugün programa katılan muhtarlarımızı bu konuda bilgilendireceğiz. Çünkü bunun gerçekleşmesi durumunda geleceğimiz olumsuz yönde etkilenecektir.  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılığın başkenti olan ilimizde  termik santrallerin kurulmasına karşı olduk ve karşı olmaya da devam edeceğiz” dedi.

“YETKİLİLER BU YANLIŞTAN DÖNMELİ”

Programın ikinci  konuşmacısı Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel oldu. Muhtarlarla  birlikte geçen sene Ergene İlçesinde  termik santral mücadelesini başlattıklarını belirten Rasim Yüksel, “Şimdi hayal gibi gelse de santraller kurulduktan sonra ne kadar zararlı olduğunu göreceğiz. Ben aynı zamanda Velimeşe OSB Yönetim Kurulu üyesiyim. Devlet 11 yıllığına Ergene Deresini temizlemek için kredi verdi. Biz bir yandan Ergene’yi temizlemek için inanılmaz meblağlar harcıyoruz, diğer yandan ise Trakya’nın havasını kirleten projeler ortaya atılıyor. Trakya’nın verimli toprakları, canlıları ve temiz havası yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Yetkililer bu yanlıştan bir an önce dönmelidir. Muhtarlarımızdan bu konuda bilinçli olmasını istiyoruz. Çünkü bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Bizim çocuklarımız da burada yaşayacak,” şeklinde konuştu.“TERMİK SANTRAL GELECEĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR”

Programın bir diğer konuşmacısı   Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka oldu. Termik santralin bölge için büyük tehdit olduğunu ifade eden Tamer Dodurka, “Bu oturumda bölgemizde bir tehdit olan termik santraller konusunda bir bilgi alışverişi yapacağız. Termik santrallerin zararları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu konuyu önemsiyoruz. Termik santraller tarımımızı, çevremizi, sağlığımızı, ekonomimizi, turizmimizi ve ormanlarımızı kısacası geleceğimizi tehdit ediyor. Termik santraller, kurulduğu bölgeye uzak yerlerde oturuyor olabiliriz. Fakat bu bizi termik santralden etkilenmekten kurtaramaz” diye konuştu.

“BİR ÇOK KANSER TÜRÜNÜN NEDENİDİR”

Tekirdağ’ın kanser vakaları konusunda ilk sırada yer aldığını hatırlatan Dodurka, “Yapılan araştırmalara göre kanser hastalığı sıralamasında Tekirdağ ilk sıralarda yer alıyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Bizler yaşamayı mı yoksa yok olmayı mı tercih edeceğiz. Yer altı ve yer üstü sularımızın zehirlenmesi, bitki örtüsün yok olması, zehirlenmelere ve kanser türlerinin beklenmedik bir şekilde artışına neden olmaktadır. Zararlı gazların baca filtresi ile maksimum seviyeye çekildiği söyleniyor. Bu doğru olmamakla birlikte filtrenin arızalanması durumunda üretim sürdürülmekte, bu zaman zarfında da yüzlerce kilometrelik alanda bulunan insan, bitki ve canlılar azami derecede zarar görmektedir” ifadelerine yer verdi.

“48 BİN YIL ETKİLİ”

Termik santrallerin zararlarının somut bir şekilde bilinmesine rağmen bazı çevreler tarafından zararı olmadığı şeklinde bir çalışma başlatıldığını kaydeden Dodurka konuşmasını şöyle sürdürdü: “1986 yılında meydana gelen Çernobil patlamasında  zehirli gazlar Avrupa’nın en uç noktalarına ulaşmış, ulaşmış olduğu ülkelerde etkisinin 48 bin yıl devam edeceği tespit edilmiş. 1986 yılına kadar kanser fazla gündemde olmayan bir hastalıktı. Bizler teknolojiye değil, kirli sanayiye karşıyız. Belediyemiz bu konuda yasal çalışmalarını sürdürüyor. Siz muhtarlarımızın da desteği ile Termik santralleri bölgemize sokmayacağız”

“BU MASALI ÇOK DUYDUK”

Filtrelenmiş gazın sigaradan daha zararsız olduğunu iddia edenlerin doğru konuşmadığını ifade eden Dodurka, “Filtreden çıkan gaz sigaradan daha az diyorlar. Biz bu masalı çok duyduk. İyi süzme yapan filtrelerin maliyeti  bir termik santral fiyatı kadar. Fiyatı nedeni ile kullanılamıyor. Bacadan çıkan partiküller hafif olduğu için yüzlerce kilometre uzağa gidebiliyor. O nedenle bu husus Trakya’nın sorunudur. Bu konuda hiç kimse bana ne diyemez ve dememelidir” şeklinde konuştu.

“NÜKLER SANTRALDEN YÜZ KAT DAHA TEHLİKELİ”

Termik santralde çok fazla miktarda su kullanıldığını kaydeden Dodurka konuşmasının devamında şunları söyledi: “Devlet sigara konusunda sergilediği hassasiyeti sağlığı olumsuz yönde etkileyen diğer hususlarda da göstermesini bekliyoruz. Bir termik santralde, 51 bin dönüm araziyi sulayabilecek  su tüketilmektedir. Termik santraller nükleer santrallerden yüz kat daha tehlikelidir. Avrupalı hekimler kömür için görünmez zehir tabirini kullanıyorlar. 1990 yılından bu yana yerli kömür kullanımı 6 kat arttı. İthal kömürün artış oranı ise sadece  1 kattır. Bu söylediklerimiz yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarıdır.

“TARIMI, KİRLİ  SANAYİYE EZDİRMEYECEĞİZ”

Tarımın kirli sanayiye ezdirilmemesi gerektiğini ifade eden Dodurka sözlerini şöyle noktaladı: “Tarımı kirli sanayiye ezdirmememiz lazım. ÇET çevreyi ve bizi korumuyor. Hiçbir şey saplığımızdan daha önemli olamaz. bunu yapmak yerine neden tasarrufa gitmiyoruz. Neden enerji üretmek adına güzelim çevremizi yok ediyoruz” şeklinde konuştu.

“PLANLARA İTİRAZ ETTİK”

Dodurka’nın ardından Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay konuştu. Termik santrallerin zararlarının sanıldığından daha fazla olduğunu kaydeden Başkan Akay, “Bölgemizde santral yapılma kararı  sonrasında Çerkezköy Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi planlara itiraz etti. Bu itirazlar sonuçsuz kalınca mahkemeye başvurduk. Şu an davalar Danıştay’da devam ediyor. 22 Şubat 2017’de Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı aldı.  Biz verilen bu karar için de dava açtık. Ardından parsel sahibi vatandaşları topladık 180 parsel sahibi vatandaştan 60-80 parsel sahibine kamulaştırma kararının iptali davasını açtırdık”  diye konuştu.

“KENDİ ÇOCUKLARINA KULLANDIRMIYORLAR”

Çerkezköy’de termik santral yapmak isteyenlerin  Çerkezköy ve Kapaklı İlçelerinin üç tarafının da  organize sanayi bölgeleri ile çevrilmiş olduğunu göz ardı ettiklerini ifade eden Akay, “Nüfusu 300 binin üzerine çıkan böyle bir yerleşim biriminin ortasına termik santrali kurmayı düşünüyorlar. Biz, Tekirdağ sınırlarındaki verimli topraklarda termik santral istemiyoruz. Termik santrali milli değerler üzerinden konuşmak, siyaset malzemesi haline getirmek doğru değil. Çevre Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Namık Kemal Üniversitesi’nde muhtarlarla bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda termik santralin faydalı olduğunu anlattılar. Hatta o toplantı sırasında muhtar arkadaşlara hediye paketi dağıttılar. Bu pakette içinde kömürün ham maddesini içeren yüz maskeleri, şampuanlar dağıttılar. Bu şampuanları sakın kullanmayın. Çünkü bu maddeleri size dağıtanlar, o malzemeleri   çocuklarına  kullandırmıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“GEÇ KALMIŞ OLURUZ”

Termik santrali sempatik göstermek gibi bir hedef üzerinden yol alındığını kaydeden Akay, sözlerini şöyle noktaladı: “Hedef şaşırtarak, sempatik göstermeye çalışarak bunlar yapılmamalı. Bu yöntem yanlıştır. Kapalı kapılar ardından alınan kararlarla muhtarları toplamak, öğretmenlere okullarda termik santrallerin faydalı olduğunu anlattırmak böylece baskı uygulamak yanlış bir yöntemdir. Buradaki muhtarlarımıza sesleniyorum; termik santralin yapılmaması için ses vermek zorundasınız. Çünkü eğer yapıldıktan sonra ses verirseniz çok geç olmuş olacak,”

DOĞRU ENERJİ TESPİTİ YAPILMALI”

Başkan Akay’ın dan sonra  TESKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sema Kurt, termik santrallerin, doğa, insan, su ve  havanın üzerindeki olumsuz etkileri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Program Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu’nun konuşması ile devam etti. 18 kuruluş tarafından oluşturulan platformun temsilcisi olarak termik santral yapımının oluşturacağı zararları anlatmaya devam edeceklerini belirten Gamze Varol Saraçoğlu, “Çevre, su ve toprak diyoruz. Hadi suyu dışarıdan aldık, gıdayı da aynı şekilde ithal ettik. Peki havayı da satın alabilecek miyiz? Yapmamız gereken termik santrali kurmak değil, doğru enerji tespiti yapmak olmalıdır” dedi.

“7 MİLYON İNSAN ÖLDÜ”

Yaşanılır olan Trakya Bölgesinin yanlış enerji politikalarına kurban edilmemesi gerektiğini hatırlatan Saraçoğlu, “En kısa zamanda yanlış enerji politikalarından vaz geçmeliyiz. Gerektiğinde fazla enerji kaynağı temin edilmelidir. Bunu yaparken de sağlıklı olan tercih edilmelidir.  Dünya Sağlık Örgütü her yıl 7 milyon insanın zamanından önce öldüğünü rapor etmiş. Bu ölümler Türkiye’de uluslar arası seviyenin çok üzerinde. Dünyanın en kirli havasına sahip 10 ilin 8’i maalesef ki Türkiye’de. Ya Tekirdağ’ın durumu. Tekirdağ ise bu illerin başında bulunuyor” değerlendirmelerinde bulundu.

“BİRÇOK HASTALIKLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Tekirdağ’ın korkunç bir hava kirliliği ile karşı karşıya bulunduğunu sözlerine ekleyen Saraçoğlu, “Bu değerlerin üzerine bir 80 tane daha termik santral eklediğimizde  durumun vahametini düşünemiyorum. Dünya Sağlık Örgütü termik santrallerin havaya kanserojen madde saldığını  rapor ediyor. Bunun bilinmeyecek bir tarafı yok. Özellikle akciğer ve meme kanserlerinin başlıca nedeni olarak biliniyor. Tabi sadece bunlar değil. Kan dolaşımı, kalp ritim bozukluğu, beyin fonksiyonlarının gerektiği gibi yerine getirilememesi, erken ölüm, üreme düşüklüğü, gebelikte düşük, gebelik zehirlenmesi gibi daha pek çok hastalıkla karşı karşıya kalacağımızı bilmemiz gerekmektedir. İşte bütün bu nedenlere bağlı olarak da 8 milyon insanımız hastaneye  mecbur edilmiş” ifadelerine yer verdi.

Programın birinci oturumu  Araştırmacı Yazar Recep Adıgüzel’ın konuşması ve plaket takdimi ile son buldu. Öğle yemeğinden sora toplantıya katılan muhtarların sorunları ve bu sorunlara yönelik çözümler üzerinde konuşmalar yapıldı. Çalıştaya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Tamer Dodurka, M. Zeki Gürcün, Fatih Ünsal ve Dr. Kaan Gaytancıoğlu, İlçe belediye başkanları, daire başkanları ve 11 ilçeye bağlı 204 mahalle muhtarı katıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.