enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Az Bulutlu
20°C
Tekirdağ
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
8°C
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C
Salı Çok Bulutlu
12°C
Çarşamba Yağmurlu
11°C


Kapaklı’da yeni bir ses SATİVES

Kapaklı’da yeni bir ses SATİVES
29.11.2015
0
A+
A-

Sanayi Ticaret ve Esnaf Derneği (SATİVES) kurucusu Erol Buz  tarafından basına tanıtıldı. Kuruluş sürecinin tamamlandığını belirten Başkan Erol Buz derneğin;  insan hakları evrensel ilkelerinin düşünce, inanç ve girişim özgürlüklerinin, laik hukuk devletinin, katılımcı demokrasi anlayışının, liberal ekonominin, rekabetçi piyasa ekonomisinin, kurum ve kurallarının ve sürdürülebilmesi, çevre dengesinin benimsendiği bir toplumsal düzenin oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu söyledi.

Pera Pastanesi Kapaklı Şubesinde hafta sonu gerçekleştirilen tanıtım programına SATİVES Yönetim Kurulu Üyeleri Daimi Tavan, Demet Eroğlu, Şahin Aktürk, Av.Nilüfer Durmaz, Birol Turhan, Bülent Çiftçi, Sevgi Aksoy, Sinan Dağlı, Mızrap Dede, Dr.Özkan Yücel, Halil İbrahim Kart, Selda Aytekin katıldı. Dernek Başkanı Erol Buz, Başkan Yardımcısı  Daimi Tavan, Muhasip Demet Eroğlu, Sekreter Sevgi Aksoy, Üye Nilüfer Durmaz, Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı görevi  Dr.Özkan Yücel tarafından üstlenilirken Başkan Yardımcılığı görevlerine  Mızrap Dede, Sevgi Aksoy, Şahin Aktürk ile Bülent Çiftçi getirildi.  Halil İbrahim Kart sekreter, Selda Aytekin’in ise dernekte  üye olarak  görev yapacağı kaydedildi.

“DERNEK RESMİYET KAZANDI”

SATİVES’in kuruluş sürecinin tamamlandığını belirten Başkan  Erol Buz “2013 yılı itibariyle bölgemizin toplumsal gelişimine katkı sağlayan bir çok sanayici, ticaret erbabı ve esnaflarımıza sorduğumuz soruların neticesinde böyle bir yapılanmaya gittik. 26 Ekim 2015 tarihi itibariyle de ‘Sanayi Ticaret ve Esnaf Derneği’ adı altında derneğimiz resmi olarak kuruluş sürecini tamamlamıştır. Dernek kuruluş öncesinde bize çeşitli pencerelerden, öncelikle bölgemizin geçmiş 30 yılını değerlendirme ve gelecek 30 yılına ışık tutma olanağını veren, bir dizi çalışmanın ilhamını öncesinde oluşturduğumuz bölgemizdeki Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin raporundan aldık. Öncesinde İşleri Konseyimiz bünyesinde SATİVES Sürdürülebilir Kalkınma Görev Gücünü oluşturduk. Bölge halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”dedi.“AMAÇ SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA”

SATİVES’in kuruluş amacının,  ülkeyi  ilgilendiren tartışmalara zemin hazırlamaya, derinlik kazandırmaya, uzun vadeli konularda topluma bir vizyon sunulmasına katkıda bulunmak olduğunu sözlerine ekleyen Buz, “Bugün burada iş dünyasının bakış açısı ile küreselden yerele sürdürülebilir kalkınma konusunda neler yapılabileceğini, ele almak üzere aramızda çok değerli kendi sektöründe uzman arkadaşlarımız bulunuyor. İnsan hakları evrensel ilkelerinin düşünce, inanç ve girişim özgürlüklerinin laik hukuk devletinin, katılımcı demokrasi anlayışının, liberal ekonominin, rekabetçi piyasa ekonomisinin, kurum ve kurallarının sürdürülebilmesi, çevre dengesinin benimsendiği bir toplumsal düzenin oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlamak amaçlarımız arasındadır. SATİVES, Atatürk’ün öngördüğün hedef ve ilkeler doğrultusunda Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyini yakalama ve aşma anlayışı içinde kadın-erkek eşitliğini siyaset, ekonomi ve eğitim açısından gözeten iş insanlarının toplumun öncü ve girişimci bir grubun olduğu inancıyla ana gayenin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar gerçekleştirmek amacındayız.” ifadelerine yer verdi.

“EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

Derneğin amacını gerçekleştirmeye yönelik her türlü faaliyetin içerisinde olacaklarını ifade eden Buz, “Bu çerçevede SATİVES amacını gerçekleştirmek için Türkiye iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi, istihdam, çalışma hayatı dünyasında düşünce ve hareket birliğinin sağlanması yönünde çalışmalar yapacaktır. Ayrıca değişen piyasa koşullarına uyum sağlamak amacı ile kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenleyeceğiz. Üyelerimizin bu değişime uyum entegrasyonu neticesinde basın-yayın koordinasyon merkezi oluşturacağız. Gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin edip dokümantasyon merkezi oluşturacağız. Çalışmalarımızı duyurmak için amaçlarımız doğrultusunda gazete, dergi, kitap ve bülten gibi yayınlar çıkarmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“SOSYAL ETKİNLİKLER DÜZENLEYECEĞİZ”

Çalışmaları arasında  gerekli izinler alınmak şartıyla yardım toplama faaliyetlerinin de olacağına işaret eden Buz, “Acil durumlarda müdahaleye hazır AFET Koordinasyon Merkezimiz tarafından gerekli çalışmaları gerçekleştirerek afet sonrasında acil  kurtarma ekipleri konusunda da sürece katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Üyelerimiz arasında beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler düzenleyerek üyelerimizin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlayacağız. Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde, 5072 sayılı dernek ve vakıfların kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerine dair kanun hükümleri saklı kalmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürüteceğiz.” İfadelerine yer verdi.

ÜYE KABULÜNE BAŞALNDI

Gerek duyulması halinde şube ve temsilcilikler açmayı hedeflediklerini söyleyen Buz konuşmasını şöyle tamamladı: “Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için platformlar oluşturulması suretiyle birlikte projeler yapmak amaçlarımız arasındadır. Ulusal düzeyde ortak ilkeler doğrultusunda çalışan sanayici, iş adamları, esnaflar, dernek ve odalar ile iletişim kurarak; stratejik işbirliği yapmak suretiyle sürece katkı sağlamayı amaçlıyoruz. 2016 yılı ilk çeyreğinde yapmayı planladığımız ilk genel kurul neticesinde yeni oluşacak olan yapılanmalar hakkında kamuoyuna bilgi vereceğiz. Derneğimiz 1 Aralık 2015 tarihi itibariyle üye kabulüne başlayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.