enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Az Bulutlu
20°C
Tekirdağ
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
8°C
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C
Salı Çok Bulutlu
12°C
Çarşamba Yağmurlu
11°C


Dede Kemal Öztürk: “Peygamberler de Muharrem Orucunu Tutmuştur”

Dede Kemal Öztürk: “Peygamberler de Muharrem Orucunu Tutmuştur”
20.09.2017
0
A+
A-

Kapaklı Erenler Cemevi Dedesi Kemal Öztürk, yaklaşan Muharrem ayı orucu ve Alevilik konusunda sorularımızı yanıtladı.

Muharrem Ayının diğer aylardan farkı nedir?

21 Eylül Perşembe günü  Muharrem ayının birinci günü. Bizler Allah’ın emri gereğince  Muharrem ayının birinci gününden başlayarak 12 gün oruç tutuyoruz. Çünkü  Cenabı Allah Kuranı Kerim’in  Tevbe suresinde şöyle buyuruyor: “Allah indinde  ayların sayısı  12’dir. Bunlardan dördü haram aylardır işte doğru din budur. Bu aylar Muharrem, Recep, Zilkade ve Zilhicce Aylarıdır.  Allah’ın koyduğu  yasayı  çiğneyerek nefsinize zulmetmeyiniz

Muharrem Ayı orucu  konusunda ulema oruç tutmuş mu?  Yada bu ayda oruç tutulması hususunda dini bir emir bulunuyor mu?Bu çok önemli bir husus. Muharrem orucu konusunda Peygamber Efendimiz; Cenabı Allah’ın  ‘Muharrem ayı benim ayım ve haram aydır’ buyurduğunu belirtmiştir.  Birçok kaynakta bu bilgiler mevcuttur. Ayrıca Kuran-ı Kerimde adı geçen 25 Peygamber Muharrem Ayında oruç tutmuş ve kurtuluşa ermişlerdir. Bazı kaynaklarda da 10 Muharrem gününün  Hazreti Adem’in, Hazreti Musa’nın, Hz.  İsa’nın, Hazreti İbrahim’in kurtuluşuna vesile olduğu yazılıdır. Kurtuluş kendiliğinden olmamıştır. Bir oruç ibadeti vardır. Kurtuluşa götüren bir ibadet mevcuttur. Bu ibadet de oruçtur. Onlar oruç tutarken aynı zamanda da kurtuluş için gözyaşı dökmüşlerdir. Bu orucun  124 bin Peygamber tarafından tutulduğunu da söyleyebiliriz?

Bunu söyleyebilmek için Kuran-ı Kerimde bir delil olması gerekmez mi?

Var elbette. Buna Bakara Suresi 183. ayetinde  şöyle işaret edilmektedir: ‘Bu   oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır‘  Bu oruç 25 peygamberin on  Muharrem de kurtuluşa erdiği Muharrem ayı orucudur.

Muharrem Ayını diğer aylardan farklı kılan başka nedenler var mıdır?

Tabi ki muharrem Ayını diğer aylardan üstün kılan birçok neden vardır. Bu nedenlerin bir diğeri de Muharrem Ayının  Hicri Takvimin başlangıcı olmasındandır. 1 Muharrem Hicri takvime göre İslam’ın yıl başıdır.  Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i  öldürmek için  10-15   kabile bir araya gelir ve her kabileden bir kişinin katılımı ile bir gurup  oluşturulur. Hz. Peygamberi öldürecek kişinin  belli olmaması için  böyle bir yönteme başvurulur. İşte o gün Peygamberimize  Cenabı Allah  tarafından Hicret  etmesi emredilir. Bu hususu Hz Ali ile paylaşır. Hz Ali’ye yatağında yatmasını söyler. Şahi Ali El Murtaza bunu kabul eder ve Peygamber Efendimizin yatağına yatar. Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye göç ettiği gün 1 muharremdir.

Hicret kaç gün sürmüş.  Hicret günlerinde Peygamberimiz oruçlu muydu?

Evet, hicretle birlikte Peygamberimiz de oruca başlar. On günlük oruç ve yolculuktan sonra kurtuluşa ererler. Peygamber Efendimizin  mağaraya  gitmesi, mağarada saklanması, güvercinin yuva yapması, örümcek ağının  mağaranın kapısını kapatması ve  zalim  müşriklerden  kurtulmaları yine 10 muharreme denk gelir. Bizler Alevi Ehlibeyt sevenleri on gün değil 12 gün oruç tutuyoruz. Bir matem ve yas yaşıyoruz. Bunun nedeni Cenabı Hakk’ın nurundan olan Hz. Muhammed’in soyunun ve ehli beytinden olan Hz Hüseyin’in  şehit edilmesidir. Peygamber Efendimiz her yıl Muharrem ayında 10 gün oruç tutmuştur bu orucun diğer bir adı da Peygamberler ve veliler orucudur.  Bu orucu yalnızca Alevi Ehlibeyti sevenler tutuyor diye görmezden gelmek,  onu yok saymaktır. Bu hiç doğru bir şey değildir.  Muharrem Ayı orucunu Hz Peygamber Efendimizin  tuttuğu gibi diğer bütün peygamberler de tutmuştur.

Aleviler nazarında Ramazan orucu nasıl değerlendirilmektedir.

Ramazan orucu,  Kuran’ın ramazan ayında inmesi ve insanlara doğru yolu göstermesi sebebiyle  tutulan bir oruçtur. Kuran-ı Kerim de  kulların  Cenabı Allah’a teşekkürü şeklinde beyan edilir. Muharrem orucu,  sıratı müstakim yanı doğru yola ulaşmak için insanların nefsini terbiye etmesi ve zalimlerden gördüğü  zulümden dolayı Cenabı Allahtan  kurtuluşa ermeyi murat için tutulan bir  oruçtur.

Hz Hüseyin’in şehit edilmesi ile Muharrem ayı arasında bir ilişki var mı?

Muaviye’nin oğlu Lanetli Yezid’in, Peygamber Efendimizin gözünün nuru, onun soyunun, neslinin nuru, ehli beytin gözbebeği, Hz Aliyel Mürtaza ile Fatımatüzzehra Anamızın ciğerpare evladı  Hz İmam Hüseyin’in Kerbela’da şehit etmesi  de  yine 10 Muharrem  günüdür. Ancak burada da bir kurtuluş vardır. Hz İmam Hüseyin’in şehit edilmesi ile İslamiyet’in tekrar eski cahiliye dönemine dönüşü engellenmiştir.  Hazret’i İmam Hüseyin de İslamiyet’in kurbanıdır.  Kerbela’da ki  bu zulüm Hazreti Peygamber Efendimizin torunu, İmam Ali el Murtaza ile  Fatımatüz Zehra anamızın  evladı İmam Hüseyin ve aile efradının Kerbela’da eşi görülmemiş bir zulümle  şehit edilmişlerdir. Onlara günlerce su verilmemiş, Hz Hüseyin,  amcasının çocukları, kardeşleri, kardeşlerinin çocukları  eşleri ile beraber 72 şüheda  Kerbela’da vahşice şehit edilmiş, eşleri ise sürgüne gönderilmiş, Yezit tarafından zulüm yapılmıştır.

Muharrem orucu 10 gün olmasına rağmen Aleviler bunu neden 12 güne tamamlıyor?

Bizler Alevi Ehlibeyt sevenleri  10 gün değil 12 gün oruç tutuyoruz. Matem, yas  yaşıyoruz. Bunun nedeni de Cenabı Hakkın nurundan olan Hz Muhammed’in soyundan  gelen Hazreti İmam Hüseyin’in Evladı olan İmam Zeynel Abidin’in hayatta kalmasından  dolayı  2 gün fazladan oruç tutuyoruz.  12 gün orucundan  sonra da aşure pişirip kurban kesiyoruz. İmam Hüseyin Cenabı Allah’ın kendi nurundan yarattığı  Peygamberlerin soyundan gelmiştir. Peygamberler hep aynı soydan gelmişlerdir. Bu nur Hz Adem’den  Hz. Muhammed’e kadar devam etmiştir. Hz. Muhammed  peygamberlerin sonuncusudur.  Peygamber Efendimiz’in nurunun devamı da velayet Makamı İmam Fatumattuzehra  ve  Şahi Ali el Murtaza iledir. Peygamber Efendimizin soyu Kızı Fatmatüz Zehra  anamızdan  yürümektedir. İşte o nurun devamı olan  Zeynel Abidin hayatta kaldığı için bizler de Cenabı Allaha iki gün fazladan oruç tutuyoruz.  12 gün orucun  sonunda kurban kesip aşure pişiriyoruz.  Cenabı Allah  tutulan  oruçları dergahında kabul eylesin. Ülkemizin  iç ve dış düşmanlarına fırsat vermesin.  Birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. İslam Aleminin içinde bulunduğu kardeş kavgasından zulmünden acıdan gözyaşından muhafaza buyursun. Nurlu yolundan bizi ayırmasın. Cenabı Allah’ın Muharrem ayında bütün peygamberleri kurtuluşa  erdirdiği  gibi İslam alemini de her türlü baskıdan zulümden gözyaşından kurtarıp   herkesin inancını özgürce yaşadığı bir dünya  nasip eylesin.

Tarihi kaynaklarda Muharrem Orucunun Kerbela Vakasından önce de tutulduğuna dair bilgiler bulunuyor mu?

Bütün peygamberler 10 gün bu orucu  tutmuştur.  Ve onuncu gün kurtuluşa ermiştir. Hz Adem’in tövbesinin kabul olması 10 Muharreme denk gelir  ancak   Allah  Hz Adem’in tövbesini 10 Muharrem diye kabul etmedi. 1 Muharrem den 10 Muharrem e kadar oruç tuttuğu için kabul etmiştir.   Hazreti İbrahim için de  benzer bir olay yaşandı. Hz İbrahim’e de çeşitli eza ve cefalar yapılıp daha sonra büyük bir ateşe atılır. O da Muharrem ayında 10 gün oruç tutmuş ve Nemrut’un zulüm ve ateşinden kurtulmuştur. Hz Nuh da tufan süresince oruçlu olup  10 muharrem gününde kurtulanlardan olur.

İnsanımız gerektiği şekilde  Aleviliği bilmiyor.  Alevilik  adeta dinin dışında bir inanç gibi algılanıyor. Sizin tanımınızla Alevilik nedir?

Peygamberlerin nuru Hz Adem den başlayıp Hz Muhammed’e kadar gelen bu nur, hala yeryüzünde devam ediyor. Kerbela’da yaşananlar Allah’ın nuru olan Hz Muhammed’in soyunu ve neslini yok etmek içindi.  Bu nuru söndürmek için Hazreti Hüseyin ve aile efradı  Kerbela’da katlediliyor.  O zalimlerin amacı Peygamberden sonra kalan ne varsa hepsini bitirmek  ve Allah’ın nurunu söndürmekti.

Alevi  müfessirler namaz konusunu suni müfessirler gibi anlayıp anlatıyorlar mı?

Aleviliğin özünde ibadet sadece namaz değildir.  Alevilik’te Niyaz farzdır. Bu niyaz  ikrardır, diğer  tanımla Cenabı Allah’a verilen sözdür. Bundan dönenin  yüzü iki cihanda karadır.

Alevilikle Sünnilik  arasında İman  esaslarında  farklılık olmamasına rağmen ibadet kısmında mevcut farklılıklar bulunuyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Namaz ibadeti insanların bireysel ibadetidir.  Camide olmaz evinde kılarsın.  Evinde olmaz bahçede kılarsın.  Başka birinin ibadet şeklini yok saymak, onu kabul etmemek, onunla eğlenmek,  onu aşağılamak, dalga geçmek bir şirktir.  Bunları  insanların iyi anlaması gerekiyor.  Ona göre analiz edip,  yaşaması gerekiyor. İnsanlar  her şeyi namazın  içerisine sığdırmaya çalışıyorlar.  Yani namaz var başka bir şey yok.

Cem İbadetine herkes katılabilir mi? Bunun için belirlenmiş kriterleriniz var mı?

Ceme ve cem ibadetine katılabilmek için üzerinde kul hakkı bulunmaması gerekir. Küskünler ceme katılamaz. Yalan yere şahitlik yapanlar ceme katılamaz insan canına kıyanlar ceme katılamaz,  keyfi eşini boşayanlar, zina yapanlar ceme katılamaz kısacası yanlış  isler yapanlar ceme katılamaz. Ancak camide kimseye sorgu sual sorulmaz.  Günah işleyende, sevap işleyende bir arada ibadet yapar.

Aleviliğin esasları nelerdir

Aleviliğin esaslarının  olmazsa olmazını Pir Hünkar Hacı Bektaşı Veli şöyle anlatıyor: Eline, beline, diline sahip olmak. Buradaki amaç güvenilir ve emin bir insan olmak. Malınızı  canınızı, namusunuzu emanet edebildiğiniz  kişidir  emin ve güvenilir insan.  Amaç  budur, gerisi teferruattır

Alevilere göre namazın hükmü nedir?

Namaz bir duadır. Namazın  özü duadır. Namazda kıyam vardır rüku vardır, secde vardır. Beş vakit namazını  kılan bir insan küfür edene küfürle karşılık vermez. Kötü söz söyleyemez, gıybet yapamaz, haram yemez, kimseye zulmetmez. Namaz doğruluğa ve dürüstlüğe ulaştırması gerekir. Namazını kılan Elif gibi dosdoğru olmalıdır.  Bu böyle olmuyorsa ortada bir sıkıntı var demektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.