enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9072
EURO
31,1503
ALTIN
1.883,13
BIST
7.855,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Hafif Yağmurlu
11°C
Tekirdağ
11°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Hafif Yağmurlu
6°C
Cuma Hafif Yağmurlu
6°C
Cumartesi Çok Bulutlu
9°C
Pazar Az Bulutlu
10°C


Birliğin adresi diyanettir

Birliğin adresi diyanettir
15.04.2016
0
A+
A-

Kapaklı Müftülüğü tarafından  düzenlenen  Kutlu Doğum Haftası Programı kapsamında  Ramazan Tahiroğlu,  Hz Peygamber, Tevhit,  Vahdet, ve Gelin birlik olalım temalarını içeren bir konferans  verdi. Müslümanların birbirlerine sevmelerinin; birlik ve beraberlik  bakımından önemli olduğuna dikkat çeken Ramazanoğlu, ” Hiçbir cemaat, tarikat ve guruba düşmanlık beslemiyoruz. Birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin tek adresi olarak da Diyaneti görüyoruz” dedi. 

Keleşler Halı Saha’da verilen konferans İlçe Müftülüğün
IMG_0785ün organizasyonunda Kapaklı Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra İmam Hatip Hüseyin Kılıç Hoca’nın okuduğu Kur-an’ı Kerim ile programa başlandı.  İslamiyet’in insanlığa bahşettiği güzellikleri konu alan sinevizyon gösterisinden  sonra program Müftü İsa Aktaş’ın açılış konuşması ile devam etti. İman etmiş olmanın inananların birbirlerini sevmeleri ile mümkün olabileceğini söyleyen Aktaş, “Peygamber Efendimiz bizlere çok mükemmel bir mesaj bırakmış. Mesajında,’İman etmedikçe Cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız’ buyurmaktadır.” diye konuştu.

“İSLAM ALEMİ SEVGİYE MUHTAÇ”

İnsanların  birbirlerini sevmelerinin çeşitli vesilelerle sağlanabileceğine işaret eden Aktaş, “İnananların birbirini  sevmesini  sağlayacak en önemli etkenlerden biri selamlaşmaktır. Dostlukların gelişmesi ve samimiyetin artmasına vesile olan selamı hiçbir zaman ihmal etmemeliyiz. Bu güzel hasleti teşvik eden Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ‘Aranızda selamlaşmayı yayınız ve birbirinizi seviniz’ buyurmaktadır. Bizim her zamankinden daha fazla birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var. İslam Alemi bu sevgiye muhtaç. Ancak bizler birbirimizi menfaatimiz nedeni ile seviyoruz. Oysaki sevgi de nefret de Allah için olmalıdır. Yine Peygamberimiz bir hadisinde ‘Siz kendiniz için istediğinizi Müslüman kardeşiniz için istemedikçe iman etmiş olamazsınız’ buyurmakla sevginin önemine dikkat çekmiştir.” ifadelerine yer verdi.” İLK ÖĞRENDİKLERİ KELİME  ALLAH OLMALI”

Müftü Aktaş konuşmasının sonunda programın gerçekleşmesinde emeği bulunan Kapaklı Kaymakamlığı, Kapaklı Belediyesi, Müftülük personeli, Metin Müzik İşletmesi, hayırsever iş adamları ve Hali sahayı tahsis eden Zafer Çalışkan’a teşekkür etti. Program daha  Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Ramazan Tahiroğlu’nun konuşmaları ile devam etti. Hz Peygamber, Tevhit, Vahdet ve Gelin birlik olalım konularını işleyen Ramazan Tahiroğlu, tevhidin birlik, birleştirme ve bir arada bulunma manalarına geldiğini söyledi. Tahiroğlu, “Çocuklarımız konuşmaya başladığında onlara öncelikle Allah demeyi öğretmeliyiz. En büyük bilgi, en önemli farz budur. Tevhit Allahtan başka ilah olmadığını dil ile ikrar edip kalp ile tasdik etmektir. Mizanda günahları ağır gelen bir Müslüman’ın kurtuluşuna vesile olacak bu cümle, imanın kendisidir.” şeklinde konuştu.

 

“CİHAT ÖLDÜRMEK DEĞİLDİR”

Kelimei tevhidin; dil ile ikrarı, kalp ile tasdiki yapıldıktan sonra birde ilan edilmesi gerektiğine vurgu yapan Tahiroğlu, “Tevhidin ilanı Allah’ın  emrettiği şekilde yaşamakla mümkündür. Müslüman  kendisine yakışan şekilde yaşmak zorundadır. Namaz, oruç, hac gibi iman esaslarından sonra Müslüman’ın yapması gereken diğer bir görevde ömrü boyunca cihat etmesidir. Müslüman’ın iman esaslarından biri olan cihat maalesef ki bizlere unutturulmuştur. Ancak  Avrupalı devletler Cihaddis adı verdikleri İslam düşmanı insanları Güneydoğuya gönderiyorlar. Cihat, adam öldürmek, yakıp yıkmak değildir. Talebenin ders çalışması, öğretmenin öğrenci yetiştirmesi, askerin vatanını koruması, babanın iaşe temini, annenin evine bakması, kişilerin birlik ve beraberliği sağlamak adına faaliyetler içerisinde bulunması birer cihattır. Bir mümin ben inandım dedikten sonra imanının gereklerini yerine getirmek zorundadır.” ifadelerine yer verdi.

“BU DİN HAYT DİNİDİR”

Allah’a iman ettim demekle imanın kemale ermeyeceğini kaydeden Ramazanoğlu, “Bir ayeti kerimede Allah’ın (cc) ‘Allah’a iman ettik demekle bırakılacağınızı mı zannediyorsunuz’ buyuruyor. Bundan anlaşılıyor ki Müslüman’ın görevi asıl bundan sonra başlamaktadır. Sevgili Peygamberimiz ‘Öyle bir gün gelecek ki gece karanlığında ıssız bir yol kenarında yalnız başına bir kadın hiçbir endişe taşımadan uyuyabilecek.’ buyurmuş. Böyle bir zamanı Müslümanlar sadece Hz. Ömer devrinde yaşamışlardır. İslamiyet işte böyle bir eylem dinidir. İçkime, kumarıma, faizime, giysime karışamasın deyip İslamiyet’i ev ile camiye hapseden bir anlayışı asla tasvip etmiyoruz. Bu din hayat dinidir. Bu da insanların ihyası ile olur.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR ADAMI ÖLDÜRMEK, BİR ALEMİ ÖLDÜRMEKTİR”

Güneydoğu’da yaşanan terör eylemlerinin temelinde,  çocuklara dini bilgiler verilmemesinin bulunduğunu hatırlatan Ramazanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyarbakır’da seksen yaşında ki bir ihtiyara tokat atan bir kişinin nasıl yetiştirildiğine bakmak gerekir. Şayet bu gün Güneydoğu’yu kana bulayan o kişilere, çocuklukları sırasında bir adam öldürmenin alemi öldürmek olduğu, bir kişiyi yaşatmanın alemi yaşamak olduğu öğretilmiş olsaydı, o insanlar bu gün Güneydoğu’da terör estirmeyecekti. Said Nursi’ye Türkler aleyhinde başlatılması planlanan bir çatışmadan bahsettiklerinde o şu cümle ile cevap vermiştir: ‘Ecdadı bin yıl İslam’a hizmet etmiş olan bir millete kurşun sıkılmaz’ Bu imanın bir  yansımasıdır.”

“HİÇ BİR İRK DİĞERİNDEN ÜSTÜN DEĞİLDİR”

Bir ırkın diğerinden üstün olmadığını sözlerine ekleyen Ramazanoğlu şu cümlelere yer verdi: “Renklerin farklılığı Allah’ın ayetleridir. Allah Teala hazretleri ayeti kerimede, ‘Birbirinizi tanımanız için sizleri kabilelere ayırdık.” buyuruyor. Bu ve buna yakın nakli delillerden anlıyoruz ki hiçbir ırk diğer bir ırktan daha üstün değildir. Hatta UNESCO tarafından bu konuya dair bir araştırma yapılmış ve ırkların birinin diğerinden daha üstün olmadığı sonucuna varılmış. Biz insanları birbirimizden üstün kılan bir şey vardır o da iman esaslarına daha fazla sarılmaktır.”

“KURANI OKUYUN VE ANLAYIN”

Müslümanlar arasında ki fikir ayrılıklarının parçalanmalara neden olacağını belirten Ramazanoğlu, “Sahabe-i Kiram Efendilerimiz Müslümanlar arasındaki ayrılıkların ortadan nasıl kadırılacağını sorduklarında Peygamber Efendimiz onlara,  ‘Elinizdeki Kuran sizleri tefrikaya düşmekten kurtarır. Onu okuyun, anlayın ve hayatınıza uygulayın. Kurandan ayrılırsanız cahiliye dönemine dönersiniz’ buyurmuştur. Peygamberimiz hadisinin devamında ‘Allah’ın ipine sımsıkı sarılın. Fırkalara bölünmeyin, sonra kuvvetiniz gider.’ buyurmuş. O günlerde söylenen bu muhteşem sözler bu gün hayatımızda yer almış bulunuyor. 5 milyonluk İsrail dünyayı yönetiyor. Müslümanlara verilen silahlar Müslümanları yok etmek için kodlanmış. Bizler bu oyunlara düşmemeliyiz. Biz onların ülkelerine, mezheplerine kurşun sıkmayacağız, yeter ki onlar da bize kurşun sıkmasınlar.” diye konuştu.

“MİLLET KAVRAMINI ÖĞRETMELİYİZ”

Yeni nesle İslam Dininin öğretilmesinin gerektiğine dikkat çeken Ramazanoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Birliğimizi tesis etmemiz için  cami, kuran, bayram ve selamlaşmaya önem vermeliyiz. Şerde değil hayırda ve güzelliklerde bir araya gelmeliyiz. Çocuklarımıza millet kavramını öğretmeliyiz. Bir İslam Milleti, bir de şer milleti olduğunu anlatmalıyız. Bir olduğumuzu, bütün olduğumuzu ve kardeş olduğumuzu çocuklarımıza defalarca anlatmalıyız. Hiçbir cemaat, tarikat ve guruba düşmanlık beslemiyoruz. Birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin tek adresi olarak da Diyaneti görüyoruz” Program ilahi ve semazen gösterileri ile son buldu.

KATILIM YOĞUNDU

Programa, kapaklı kaymakamı M. Ali Gürbüz, Belediye başkanı İrfan mandalı, kapaklı Müftüsü İsa Aktaş, Çerkezköy Müftüsü Yusuf Tuna, Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bezgin, CHP İlçe Başkanı Kenan Seçkin, MHP İlçe Başkanı Yusuf Çetin, Belediye Meclis Üyesi Akın Yılmaz, Nalan Çolak, Adem Sekmen, Muzaffer Yıldıran  ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.