enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Az Bulutlu
20°C
Tekirdağ
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
8°C
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C
Salı Çok Bulutlu
12°C
Çarşamba Yağmurlu
11°C


Ak Partililer Üzerini Örtüyor.!

Ak Partililer Üzerini Örtüyor.!
17.07.2016
0
A+
A-

Kamuoyunun yakından tanıdığı 26. Dönem Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Ordu, Çerkezköy Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısında tartışma konusu olan belediyeye greyder bağışı konusunda yazılı açıklama yaptı.  Mustafa Ordu açıklamasında Temmuz ayı olağan meclis toplantılarında AKP grubu adına söz alan konuşmacının GMKP Mahallesi hudutları içinde bulunan 36 dönüm yerin yapılması istenilen değişiklik ile arsanın tamamının ticaret alanına dönüştürüleceğini söylediğini belirterek, “Bağış meclis kararıyla kabul edilmiştir dolayısıyla şartlı bağıştır. Ötesi müfettişlerin ve gerekirse yargının bileceği iştir.” Dedi.

MHP Çerkezköy İlçe Eski Başkanı Mustafa Ordu, Çerkezköy Belediyesine yapılan greyder bağışı konusunda yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında Temmuz ayı olağan meclis toplantısında AKP grubu adına söz alan konuşmacının, GMKP Mahallesinde bulunan 36 dönüm yerin mevcut imar planlarında orta yoğunluklu konut alanı emsal 1.50 yükseklik 30.50 metre yapılaşma şartlarında bulunan 1478 ada 1 numaralı parselde yapılması istenilen değişiklik ile arsanın tamamının ticaret alanına dönüştürüleceğini söylediğini belirterek, “Konuşmacı bu arsa sahibinin imar planı tadilatı yaptırmak için belediyeye güya şartsız menfaat sağlamış olduğunu iddia etmiştir.”Şeklinde konuştu.

“BAŞKAN VE ÜYELERİ ZAN ALTINDA BIRAKTI”

Mustafa Ordu, “Konuşmacıya göre yeni olmayan, fiyatı da belli olmayan bir greyder belediye meclisinin huzuruna getirilmiş ve oy birliğiyle bu meclis bu bağışa evet demiştir. Kendilerine göre yapılan bağışın şartsız bir bağış olmadığını sözlerine ekleyen AKP grubu adına söz alan konuşmacı; ‘Bu ikna yoluyla belediyeye kazandırılan greyderin karşılığında imar tadilatı yapılmasına şartsız bir bağış diyebilir miyiz? Bunu herkes kendine sorsun. Greyder pazarlıklarını kimler yaptı bilmiyoruz. Aramızda bilenler mutlaka vardır’ diyerek sözlerini sürdüren konuşmacı ‘Tekirdağ meclisinde grubum adına yaptığım konuşmada bu tadilatın anlaşmalı bir tadilat ve sakıncalı olduğunu, bu tadilatın görünürde belediyemize menfaat sağladığı açık ve net bir şekilde olduğunu ifade ettim. Bu fiilin Türk Ceza Kanunu’nda görevini kötüye kullanarak irtikâp suçu işlendiği izlenimini verdiğini açıkça ifade ettim’, diyerek sözlerini tamamlamış ve belediye başkanı ile meclis üyelerini zan altında bırakmıştır.” İfadelerine yer verdi.“KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR”

AKP grubu adına söz alan konuşmacının suçlamaları karşısında Belediye Başkanı Vahap Akay ve belediye meclis üyelerinin savunmalarının kayda değer bulunmadığına işaret eden Ordu, “Kamuoyu konunun açıklığa kavuşması için daha doyurucu ve kafalarda soru işareti bırakmayacak açıklamalar beklemektedir. Vakit geçirilmeden bu açıklamalar yapılmalıdır. Öte yandan AKP grubu adına söz alan konuşmacının mecliste oy birliği ile aldıkları bağışı kabul etme kararını inkâr etmek için yaptığı manevranın ibretle izlenmesi gerektiğine dikkat çekmek isterim. Dün kabul ettiğinizi yarın inkara kalkışırsanız; sizin ne olduğunuzu vatandaş zaten bilir ve değerlendirir. Asıl önemli olan bu tür hareketlerin kurumlara onarılması zararlar vereceğidir.” İfadelerini kullandı.

“YASALARDAN HABERDAR OLMAYANLAR ÇERKEZKÖY’Ü YÖNETTİ”

Kişiler gelip geçici, kurumların ise kalıcı olduğunu hatırlatan Ordu şunları söyledi: “Kurumların güvenirliğini yok etmemek ve ona göre davranmak gerekir. Bir başka önemli konu da; Bu olayın, geçmiş dönemlerde 5 yıl belediye başkanlığı yapmış birinin şartlı bağış ile şartsız bağışın belediyenin hangi organı tarafından kabul edileceğinden habersiz olduğunu ortaya çıkartmış olmasıdır ki; bize Çerkezköy’ün yasalardan haberi olmayan biri tarafından 5 yıl yönetildiğinin ibret verici bir kanıtıdır. 5393 sayılı belediye kanunu, Belediye Meclisinin görev ve yetkileri bölümüne bakıldığında; Madde 18- g) bendinde Belediye Meclisinin ancak Şartlı Bağışları Kabul etme yetkisi olduğu görülür. Yine aynı kanunun Belediye başkanının görev ve yetkileri bölümüne bakıldığında Madde 38-l) bendinde belediye başkanının şartsız bağışları kabul etme yetkisi olduğu görülür.”

“AKP BU SUÇA ORTAK OLMUŞTUR”

5 yıl belediye başkanlığı yapmış birinin bağışın meclis kararıyla kabul edilmesinin ancak şartlı bağışlarda olacağını bilmesi gerektiğine dikkat çeken Ordu, “Kafalarda başka hesaplar var da onun için o gün evet demişler, o hesap gerçekleşmediği için bu gün hayır diyorlarsa onu bilemem. Ancak sonuçta greyder bağışının mecliste oy birliği ile kabul edilmiş olması bir irtikâp suçu oluşturursa AKP grubu bu suça ortak olmuştur. Çünkü Belediye Meclisi greyder bağışını oy birliği ile kabul etmiştir. Yani AKP’li üyeler de greyder bağışının kabulüne evet demişlerdir. Şimdi yan yattı, çamura battı senaryoları ile kıvırtmak bu gerçeği değiştirmez. Bağış meclis kararıyla kabul edilmiştir dolayısıyla şartlı bağıştır. Ötesi müfettişlerin ve gerekirse yargının bileceği iştir. Bunun dışındaki polemikler boş laf ve dedikodudan öteye gitmez. Son meclis toplantısında AKP’li konuşmacı dilekçe vermekten falan bahsederek aklı sıra belediye başkanını tehdit etmeye de kalkmıştır.” Değerlendirmesinde bulundu.

“AKP’LİLER ÜZERİNİ ÖRTÜYOR”

Böyle bir dilekçenin olamayacağını iddia eden Ordu sözlerini şöyle sürdürdü: “Greyder bağışında eğer bir suç işlenmişse belediye meclisi oy birliği ile bağışı kabul ettiğine göre AKP’li meclis üyeleri de bu suça ortak olmuştur. Dolayısıyla kendi kendilerini şikâyet gibi bir olayın 15 yıllık AKP icraatlarına bakıldığında gerçekleşmesini beklemek mantıklı bir davranış olmaz. Tam tersi AKP kadroları benzer hatta daha vahim olayların üzerini örterek gizlemek için bütün imkânları seferber etmiştir. Hatta bu tür olaylara bulaşanları korumak için kendi kadrolarına bile alabilmişlerdir.”

“OKUL YERİ YAĞMALANDI”

Çerkezköy’de yerel siyaset yapmış olan birinin ilçe sınırlarında bulunan İsmetpaşa Mahallesi’nde okul yerini arsa ofisinden okul yapacağı vaadi ile satın aldığını ancak bu arsayı daha sonra ifraz ettirerek 3 parçaya böldüğünü iddia eden Ordu, “Bu arsanın bir parçası otel, ikinci parçası yüzme havuzlu konut yapılmış, üçüncü parçası ise kimine göre benzinlik kimine göre de AVM yapımı için bekletilmektedir. Okul yerinin yağmalanmasını izleyen devlet şimdi okul yapmak için aynı mahallede arsa aramaktadır. Devletin okul yapılmak için planlanan arsasından bu kadar büyük ve organize bir zenginleşmenin ikinci bir örneği Trakya’da yok da Türkiye’de var mı doğrusu bilmiyorum. Yine aynı yöneticinin kendi havuzlu villasının olduğu arsaya imar kanunu yok sayılarak yaptığı bina yola tecavüz etmedi mi? Duyarlı vatandaşların şikâyeti üzerine binanın yola tecavüz eden kısmı yıkılarak diğer kısmı kullanılmaya devam etmedi mi?” sorularını yöneltti.

“SİZ KİM, YOLSUZLUK ÜZERİNE GİTMEK KİM”

Söz konusu kişinin şu anda AKP’de siyaset yaptığını iddia eden ordu, “İrtikâptan da yargılanan ve dava nasıl olduysa zaman aşımına uğradığı için cezadan kurtulan bu yerel yönetici şimdi hangi siyasi partide siyaset yapıyor? Bilenler hemen hatırlamıştır: Evet bu yerel siyasetçi şu anda AKP’de yerel siyaset yapıyor. Benzer hatta daha vahim olaylara karışan siyasilere kucak açan, onları koruyup kollayan parti şimdi kendi oyları ile kabul ettiği bağış için şikâyet dilekçesi falan vermekten bahsediyor. Hadi oradan be, her gün vatan için kendilerini feda eden kahraman şehitlerimizin toprağa verildiği günlerde yüreğimiz dağlanıyor, güldürmeyin insanı. Siz kim, oy birliği ile mecliste kabul ettiğiniz greyder bağışından sözde yolsuzluk üreterek üzerine gitmek kim.” Diye konuştu.

“SİCİLİNİZE AK PARANTEZ AÇMAK İSTİYORSANIZ”

AKP il ve ilçe Başkanı,  Milletvekilleri ve Genel merkez yöneticilerine çağrıda bulunan Ordu, sözlerini söyle noktaladı: “Yolsuzluklar konusunda sicilinize küçük ve ak bir parantez açmak istiyorsanız;  İsmetpaşa Mahallesi orada duruyor. Devletten okul yapacağım diye alınan arsaya yapılan otel ve havuzlu rezidanslar orada duruyor; en yüksek rantı nasıl sağlar diye boş bekletilen ve üzerinde projeler üretilen arsa orada duruyor. Bu işleri yapan ve yargılandığı irtikâp davasından nasıl olduysa zaman aşımı nedeniyle ceza almadan kurtulan yöneticinin dosyası yargı arşivinde duruyor: Ve en önemlisi o yerel yönetici de hala AKP kadrolarında yer alıyor. Yolsuzlukların üzerine gidilmesi ve tüyü bitmemiş yetimin hakkının aranması konusunda samimi iseniz şimdi ne yapacaksınız merakla bekliyorum. Ben de her zaman olduğu gibi hesap sormak için buradayım; Çerkezköy’deyim, bu işin örtülmesine izin vermeyeceğim. Biliyorsunuz, ne olacağını hep beraber göreceğiz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.