enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9274
EURO
31,1812
ALTIN
1.884,81
BIST
7.855,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Hafif Yağmurlu
6°C
Tekirdağ
6°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
5°C
Cumartesi Çok Bulutlu
9°C
Pazar Az Bulutlu
9°C
Pazartesi Az Bulutlu
12°C


2017-2018 Öğretim Yılı Start Aldı

2017-2018 Öğretim Yılı Start Aldı
19.09.2017
0
A+
A-

  2017-2018  Eğitim ve Öğretim yılı, Kapaklı İsmet İnönü İlkokulunda düzenlenen programla start aldı. Türk Büyükleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, okul müdürü Murat Bekdaş’ın konuşması ile devam etti.

Konuşmasında velilere hitap eden Murat Bekdaş, “Sayın velilerimiz; Bize emanet ettiğiniz ,canınızdan çok sevdiğiniz sevgili yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindik.  Yüreğimizdeki sevgiyi ,belleğimizdeki bilgiyi, kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış eli öpülesi öğretmenlerime zor fakat kutsal görevlerinde başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYETİMİZİN TEMELLERİNİ SAĞLAMLAŞTIRACAKTIR”

Öğrencilerin başarılı olmasının, Cumhuriyetin temellerini daha da sağlamlaştıracağına dikkat çeken Müdür Bekdaş, “Sevgili öğrenciler; sizler okulumuzda kişiliği gelişmiş, ilke ve hedefleri olan ,çağdaş, bilgili, küçüklerini seven ve koruyan, büyüklerine karşı saygılı, zorluklarla baş eden ,yenilikçi gençler olarak  yetişiyorsunuz. Sizlerin başarısı  Cumhuriyetimizin,  Türkiye’mizin  temellerini daha da sağlamlaştıracak ve ülkemizin geleceği umut dolu olacaktır. Bu umudun yeşermesinde, hayalden gerçeğe ulaşmasında öğretmenlerin  gayreti, sabırı ,azmi asla unutulmamalı” ifadelerini kullandı.“TEK BİR ŞEYE İHTİYACIMIZ VAR”

Başarılı olmanın düzenli çalışmaya bağlı olduğunu kaydeden Bekdaş, “Eğer aklınızın zengin olmasını istiyorsanız, uygar bir insan olarak yetişmek istiyorsanız. Okulunuza dört elle sarılınız, ona sahip çıkınız. Düzenli çalışınız. Çünkü başarılı olmanın yolu, düzenli, programlı ve disiplinli çalışmaktan geçer. Öğrenimin sadece okulda  bitmediğini  ömür boyu sürdüğünü aklınızda tutarak eğitim ve öğrenimin her  fırsatını  değerlendirmelisiniz. Bütün bu amaçlarımıza ulaşabilmenin yolu, Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi “Tek bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak” diye konuştu.

“45 ÖĞRETMEN 40 SINIF”

İnsanlığın ilk eğitim aldığı yerin  ailesi, ilk öğretmenlerin ise  anne ve baba olduğunu hatırlatan Bekdaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu sebeple öğretmenlere en büyük desteği öğrencilerimizin aileleri verecektir. Bu yıl Eğitim Öğretimine E okul sisteminde kayıtlı olan  1406 öğrenci 45 öğretmen 2 idareci ile  başlayacağız. Okulumuzda 40 sınıf , 4 anasınıfı, 7 laboratuar, 15 oda , 1 kütüphane, 1 çok amaçlı solan, 1 kantin , 1 spor solonu 8 depo ve 1 öğretmen odası  vardır. Okulumuz 1948 metre kare üzerine kurulmuş olup Toplam alan 14.890 metre karedir. Donanım malzemesi 40 sınıfımızda 625 öğrenci sırası ve masası, üç idari odamız ve bir öğretmen odamızın sandalye masaları mevcuttur.”

HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Okulda 103 metre kare  çok amaçlı salonun içinin boş olduğunu belirten Bekdaş, konuşmasını şöyle tamamladı:  “260 metre kare spor salonumuz var , içinde malzememiz yok. Kütüphanemiz var içinde masa sandalye donanım malzememiz yok. 40 dersliğimiz var içinde sadece sıra masa ve tahtalar var. 3 idari odamız var ama   sadece iki bilgisayarımız var. Kısaca velilerimizin ve hayırseverlerimizin maddi manevi desteğine çok ihtiyacımız  var. Bu bilinçle yeni öğretim yılının, değerli meslektaşlarıma, öğrencilerimize ve öğrenci velilerimize  başarı, sevgi, mutluluk dolu günler getirmesini diler saygılarımı arz ederim”

“140 DERSLİĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Programın bir diğer konuşmacısı İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant oldu. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılına 806 kadrolu, 115 sözleşmeli, toplam 921 öğretmenle başladıklarını belirten Müdür Tahsin Nalbant, konuşmasına söyle devam etti: “Okul öncesi 536, ilkokul 7632, ortaokul 8145, lise 3005, olmak üzere  19 bin 318 öğrencimiz bu gün ders başı yaptı. Bu gün itibarıyla 140 dersliğe daha acıl olarak ihtiyacımız bulunmaktadır. Koordineli çalışırsak bu konuda başarılı olabiliriz.”

“TOPLUMLARI ŞEKİLLENDİRİR”

Programda konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, eğitim ve öğretimin önemine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi.  “Okul, hayatımızın ilk dönemlerinde oldukça önemli bir yer tutar.  Okul, sadece bireyin hayat standartlarını yükseltecek ve iyi bir meslek sahibi yapacak bilgi ve becerileri vermekle kalmaz. Aynı zamanda  toplumların yapılarının,  insan ilişkilerinin  nasıl olacağını,  toplumun maddi ve manevi değerlerini öğrencilere  aktarır.  Türk milli eğitimi temel kanunu  bunu eğitimin amaçlarından saymıştır”

“DEMOKRASİ KURUMSALLAŞMALI”  

Herkesin, insan olduğu için hak  ve sorumlulukları olduğuna dikkat çeken Başkan Mandalı, “Bu hak ve ödevleri yerine getirmeye imkan tanıyan ve insanlığın bugüne kadar ortaya  koyabildiği en iyi sistem olan demokrasinin ve bileşenlerinin okullarımızda kurumsallaşması oldukça önemlidir Çünkü sizler geleceğin yetişkinlerisiniz. Bu konuda oldukça da şanslısınız. Demokrasiye giden yolda orta Orta Asya’dan getirdiğimiz binlerce yıllık birikimimizle üzerinde yaşadığımız Anadolu; sizlere çok kültürlülüğün çok sesliliğin hoşgörü ve diyalog en büyük referans kodlarını sunmaktadır.” sözlerine yer verdi.

“SORUMLULUKLARIN YERİNE GETİRİLMESİ İLE MÜMKÜNDÜR”

Demokrasinin  ancak onu anlamış ve benimsemiş bireylerle var olabileceğine vurgu yapan Mandalı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bireylerin yetiştirilebilmesi için aileye ve çevreye de önemli görevler düşmektedir. Bireyin demokrasiyi  özümsenmesi,  demokratik bir fert olabilmesi için ailede göreceği  demokratik tavır ve örnekler en az okul ve çevresi kadar önemlidir. Ülkemizin kalkınması ve Atatürk’ün idealize ettiği muasır medeniyet seviyesine çıkmamız ancak tüm bireylerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi ile mümkün olacaktır”

“DEMOKRASİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR

Konuşmasında öğretmenlerin sorumluluklarının da arttığına işaret eden Mandalı, “Öğrencinin hak ve sorumluluklarının artışına paralel olarak sizlerin de sorumluluklarında artışlar olmuştur. Öğretmen öğrencilerin sınıf yönetimi, karar alma süreçleri, iş bölümlerinin paylaşımı, eylemlerin gerçekleştirilmesi, birlikte iş yapabilme becerisi, anlaşma, uzlaşma, hak ve sorumluluklarını gerçekleştirme, yapılan iş ve işlemleri sorgulama kabiliyetlerinin geliştirilmesine fırsat vermeniz; demokrasi eğitimi açısından oldukça önemlidir”

“DEMOKRATİK TOPLUM OLMANIN YOLU”

Demokratik bir toplum olmanın yolunun  okul kültürü ile başladığını belirten Mandalı sözlerini şöyle noktaladı: ” Demokratik toplum olmanın yolu, demokratik okul kültürü ile başlar. Bu bireysel bir tercih değil insanı bir ödevdir. Bu kültürün oluşmasına hepimizin katkı sunması kaçınılmazdır. Kesintisiz güçlü bir demokrasi için en büyük teminat insan haklarına saygılı, bireysel farklılıkları zenginlik kabul eden, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmayan, ötekileştirmeyen, terör ve şiddeti bir çözüm yolu olarak tercih etmeyen, ülkesini ve değerlerini seven, maddi ve manevi değerler ile donatılmış, kendine güvenen, idealist gençliktir. Biz buna sahibiz, çünkü siz varsınız yeni öğretim yılında hepinize başarılar dilerim”

“AİLE, OKUL VE ÖĞRENCİ”

Programın son konuşmacısı Kaymakam Mehmet Yüzer oldu. Konuşmasında eğitimin üç ayak üzerinde yürütülebileceğine dikkat çeken Yüzer: “Bu üç ayak, aile, okul ve öğrenciden oluşur. Hiçbir eğitim yoktur ki aileye gerek duymasın. Sizler sadece çocuklarınızı okula getirmekle işiniz bitmiyor. Bilakis işiniz bundan sonra başlıyor. Çocuğunuzun eğitimi ile her alanda ilgilenmek zorundasınız. Gerek veli toplantıları, gerek televizyon ve internet kullanımı ve kitap okumasına kadar çocuğunuzun her şeyi ile yakından ilgilenmelisiniz.” ifadelerine yer verdi.

“MODERN BİNALAR BİR ŞEY İFADE ETMEZ”

Okulun modern binalardan ibaret olmadığına dikkat çeken Kaymakam Yüzer, “İdialist öğretmenler olmadan modern binalar hiçbir anlam ifade etmez. Atatürk bir vecizesinde ‘Öğretmenler, Cumhuriyet sizlerden fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmenizi bekliyor’ demiştir. Fiziği, matematiği iyi bilen nesiller dememiştir.” cümlelerine yer verdi.

“BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE FAYDALANMALISINIZ”

Konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Yüzer, “Küçük hanımlar ve küçük beyler, bu gün bizler öndeyken yarın sizler öne geçeceksiniz. Günümüzde öğrenme; anne, baba ve öğretmenle sınırlı değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte öğrenmenin yolları da arttı. Zaman zaman internetten zaman zaman da televizyondan bilgiye ulaşacaksınız. Ancak bunlarında bir ölçüsü olmalıdır. Teknolojiden bilinçli bir şekilde faydalanmalısınız.” diye konuştu. Program, öğrencilerin şiir okuması ile devam etti. Protokol üyeleri daha sonra sınıfları gezdi. Programın son bölümünde katılımcılara ikramda bulunuldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.